A gyümölcsfák oltása
A gazdálkodás többféle formáját ismerjük. Van, aki állatot nevel és azzal tartja fent magát, olyan is van, aki gabonát vet, de az sem ritka, aki gyümölcsfákkal foglalkozik. Egyre többen térnek vissza a földekhez és dolgozzák meg valamilyen formában. A régi, őshonos gyümölcsök nagyon keresettek a piacokon, éppen ezért kellene ezeknek a megmentésében gondolkodni. Oltással ez meg is valósítható.
Az őshonos gyümölcsök igénytelenek és ízletesek is. A tavaszi oltás sikerének az a titka, hogy a csemete nedvkeringése beinduljon és az oltóvessző nyugalomba legyen. Így tehát, az oltóvesszőt korábban, a fagyok előtt, vagy közvetlen utána kell levágni és oltásig hűtőben, vagy pincében tárolni. A gyümölcsfák átoltásáról is hallani lehet, ami lehet teljes vagy részleges. A teljes átoltás folyamatának a leghálátlanabb része a csonkítás. Ekkor ugyanis a fát le kell fűrészelni és a lefűrészelt ágcsonkba kell tenni az oltóvesszőt. A kezdők által is nagyon könnyen elsajátítható módszer a héj alá oltás. Ez akkor végezhető el, amikor a fa héja már hámlik, körül-belül április vége. A fa héját, egy vagy akár több helyen felnyitjuk és az oltóágat óvatosan alá helyezzük.
Az oltás után, az oltás helyét rafiával vagy faiskolai zsinórral megkötözzük. Ezt követően, a sebzést sebkezelő anyaggal lekenjük. A részleges oltás valamivel kíméletesebb, ebben az esetben csak a fa egy részét, vékonyabb gallyakat oltunk át. Ez a módszer arra ad lehetőséget, hogy egy fán több faj teremjen. Ebben az esetben, a megmetszett oltóágat illesztjük és rögzítjük a szintén megmetszett gallyhoz.